20 321 0582 nskszilvia@gmail.com

Alkotó-fejlesztő mesefoglalkozás felnőtt csoportoknak

 

Nincs olyan élethelyzet és csoporthelyzet, amelynek ne lenne mesebeli párja.”

Mit jelent az alkotó-fejlesztő mesefoglalkozás, hogyan zajlik?

A ráhangolódás, a mesehallgatás, és a belső meseértés hármasát jelenti.

Van egy különleges tér, amelybe belépünk, de mielőtt meghallgatnánk a mesét, elő kell készítenünk önmagunkat az időtlen világ befogadására, és a kihívások fogadására. A mesehallgatás után kerül sor az érzékszervek élesítésére. A hangok, zörejek, képzeletbeli illatok érzékelése, tárgyak tapintása gondolatban, és a képek befogadása a szemünk belső felületén. A mesébe tehát érzékszervi-, zsigeri szintig megyünk le, és amikor leértünk, elindulhatunk a mi saját világunkba, a mi saját problémánkkal, a mi saját történetünkhöz. A mese így kerül át egy másik síkra, ahol megbeszéljük, megvitatjuk, átmozogjuk, tárgy- installációval látjuk el, zenét kapcsolunk hozzá, lerajzoljuk, vers jut róla eszünkbe, vagy mi magunk írjuk a verset, de mindenképpen új gondolatokkal és nézőpontokkal gazdagodva jövünk ki a meséből.

A mesében védettek vagyunk, mert a saját gondolatainkon szűrjük át a mesét, mégsem beszélünk közvetlenül a problémáinkról. Nem kerülünk terápiás helyzetbe, és a történések is fiktívek. A tapasztalat azonban valós lesz, és a sajátunk, így bármelyik élethelyzetben segítségül hívható.

Miért választok mesét a foglalkozás alapjául?

A mesehallgatás régebben a felnőttek kiváltsága volt, és éppen az volt a feladata, hogy válaszokat adjon az élet értelmét kereső kérdéseikre, és a mindennapi élet kihívásaira.

A mese a ’’rendet’’ mutatja meg, azt a rendet, amelyet el lehet érni. Nem jár automatikusan magától, hanem meg kell küzdeni érte. A mesében a legkevésbé sem szép és jó minden, sőt legtöbb esetben csak az utolsó bekezdésben érkezik el a harmónia, esetleg az első mondatokban van még jelen, de csak azért, hogy nagyobb legyen a kontraszt, amikor felbomlik, és helyre kell állítani.

A mese tükör, az önismereti munka letéteményese. A hősnek sikerül elérnie, amire mi csak vágyunk! Persze, mi nem fele királyságokat szeretnénk, hanem új munkahelyet, nem királyok, királynők szeretnénk lenne, csak jó párkapcsolatban élni. Nem az élet vizét akarjuk elhozni a beteg királynak, de ha meggyógyulna a nagypapa, az felérne egy varázslattal. Gonosz boszorkányok sincsenek az életünkben, csak az egónk, amely nem hagyja, hogy jó irányba induljunk. Égig érő fára sem mászunk, de szeretnénk elérni a céljainkat. Analógiák, szimbólumok sokasága áll párhuzamban a saját életünkkel, csak meg kell találnunk, meg kell látnunk őket.

A mese az általános, korokon átívelő hangjai miatt lesz számunkra aktuális. A mesefoglalkozás éppen erre épít.

Milyen mesékkel dolgozom?

Elsősorban népmesékkel és azon belül is varázsmesékkel. A meseválasztást megszabja az csoport tagjainak aktuális élethelyzete, a csoportfejlődés állomása, egy aktuális probléma ereje, de az is lehet, hogy a csoport csak töltődni szeretne a mese által, és nincs pontosabban körül határolható cél.

Kiket várok a csoportba?

Olyan felnőtteket, akik el tudják fogadni, hogy a mese választ adhat a kérdéseikre, és szeretnek elszakadni a hétköznapi formáktól, játékkal teremteni gondolatokat, értékeket.

Olyan felnőtteket, akiknek éppen ez az elszakadás megy nehezen, de bíznak bennem annyira, hogy adnak egy lehetőséget a meséknek.

Olyan felnőtteket, akiknek vannak közös céljaik, és olyanokat is, akik csak erre az alkalomra gyűltek össze, és a mese tartalma vonzotta be őket.

Lesznek majd olyan foglalkozások, amelyet csak anyáknak, vagy csak munkakeresőknek, vagy csak tanároknak hirdetek meg. Itt az élethelyzet, a szakma, vagy éppen annak hiánya a kapcsolódási pont.

Milyen hosszú egy-egy foglalkozás?

Általában 1 és 2 óra közötti az időtartama, a csoporttól, és a mesétől függően.

Mekkora a csoporttal dolgozom?

Az ideális létszám 9-10 fő.

(Természetesen, ha már 8-an vannak, akkor is megtartom a foglalkozást.)

Küldj nekem üzenetet vagy hívj fel!

Telefonszámom

20 321 0582

Email címem

nskszilvia@gmail.com

A foglalkozások helyszíne Diósd.